23 paź 2012

profilaktycznie - bardzo ważnie!

Dzisiejszy dzień rozpoczęliśmy od pobrania krwi. Ot, taki nowy rytuał przed śniadaniem ;) Ja robiłam morfologię, a Bartek oddał 3 fiolki krwi, bo chciał sprawdzić więcej rzeczy, ponieważ od niepamiętnych czasów nie miał badanej krwi i nawet nie wiemy, jaką ma grupę krwi. Moja Pani ginekolog dba o to, aby robiła badania okresowe, więc pilnuję tego. Ale to pierwszy taki lekarz do którego trafiłam, który nie tylko robi wywiad i przepisuje tabletki antykoncepcyjne, ale ciągle kontroluje mój stan zdrowia, zlecając co jakiś czas robienie morfologii, badając piersi i wykonując cytologię.
Tak się złożyło, że niedawno zostałam zapytana o napisanie na blogu o Kwiecie Kobiecości i profilaktyce w walce z rakiem szyjki macicy. To pierwsza taka sytuacja, w której ktoś mnie poprosił, abym użyła mojego bloga w celu promocji czegokolwiek. Ponieważ sama jestem kobietą i sprawa ta mnie dotyczy, bez wahania pragnę Was, drogie internautki Wy moje (wybaczcie Panowie, ale dziś tylko Panie się liczą ;)), namówić, abyście się koniecznie badały! Dlaczego? Bo każdego dnia na raka szyjki macicy umiera 5 Polek, a na świecie, z tego samego powodu co 2 min. umiera jakaś kobieta. Nie chcę się zaleźć wśród nich, ale wiem, że gdyby nie moja Pani ginekolog, to sama bym pewnie olała te badania. W życiu bym nie pomyślała, że powinnam sprawdzać, czy w obrębie mojej szyjki macicy nie zachodzą jakieś zmiany komórkowe, bo jak większość osób zakładam, że jestem zdrowa i żadna choroba mnie nie dotyczy, tym bardziej, że dobrze się czuję i nic nie wskazuje na to, że miałabym myć chora... Ale w przypadku wirusa HPV którego następstwem może być rak szyjki macicy, trzeba być czujną.
Kiedyś obchodziłam lekarzy szerokim łukiem. Nadal w przypadku przeziębienia próbuję stosować domowe metody leczenia, ale jeśli chodzi o kobiece sprawy, to stałam się obowiązkowa i odpowiedzialna, bo wiem, że z nowotworem nie ma żartów. I nie ma argumentu pt. bo jestem za młoda, ponieważ każda z nas, niezależnie od wieku, jest zagrożona zakażeniem wirusa HPV. Ma on około 100 typów i ponoć na pewnym etapie życia, aż u 80% z nas występuje zakażenie nim, a my nawet o tym nie wiemy. 15 typów HPV może powodować raka szyjki macicy.

Z ulotek, jakie dostałam od Ogólnopolskiej Organizacji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy, wyczytałam, że aby diagnoza była prawidłowa, bardzo ważna jest technika pobierania materiału komórkowego oraz przyrząd, jakiego używa się do wykonania wymazu. Powinna to być taka szczoteczka, jak na zdjęciu poniżej. Moja Pani ginekolog używa dokładnie takiej. A Wasi ginekolodzy?
Dobrą profilaktyką jest również szczepienie, które dotyczy 11-12-letnich dziewczynek, choć Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje je również dla dziewczyn 13-18-letnich. Ale nawet do 55-go roku życia można i warto się szczepić. Pomyślcie nad tym dziewczyny i jeśli bagatelizujecie ten temat, to weźcie się za siebie i kontrolujcie swoje zdrowie, robiąc cytologię raz w roku! Nikt inny tego za Was nie zrobi, a naprawdę, w każdej chwili, każda z nas może znaleźć się wśród 4000 kobiet, które co roku dowiadują się o chorobie. Połowa z nich niestety umiera. Życzę i Wam i sobie, abyśmy nigdy nie zachorowały, ale jeśli miałoby się to zdarzyć, to dzięki wczesnemu wykryciu, możemy ocaleć...
Ps. Jeśli chodzi o Wrocław, to polecam moją Panią dr Izabelę Gasińską-Drozdowską. W sieci znajdziecie kontakt :) Pani dr jest świetnym specjalistą i cudną kobietą, a dla studentek ma zniżki :)

5 komentarzy:

 1. Alicjo, trafiłam na Twojego bloga przez przypadek, ale będę zaglądać. Bardzo lubię Twoją aktualną twórczość (poprzednią trochę mniej, przepraszam za szczerość) i podoba mi się, że czasem Twoje notki na blogu są takie lekkie i codzienne a czasem poruszają naprawdę ważne tematy (jak ta dzisiejsza). Jestem "byłą" wrocławianką, studiowałam we Wrocławiu, jednak po studiach w celu kontynuacji nauki rzuciło mnie na wyspy walecznych Brytów, jednakże czasami zaglądam do Wrocławia, w związku z tym moje pytanie, czy polecana przez Ciebie pani doktor posiada sprzęt do usg piersi? Poszukuję ginekologa Wrocławia lub okolic który taki sprzęt posiada, a z tego co wiem, nie jest on zbytnio popularny w Polsce niestety. W Anglii nie ma problemu znaleźć ginekologa z takim sprzętem ale cena wizyty jest baaardzo wysoka... dużo wyższa niż bilet do polski + wizyta prywatna a i rodzinkę można odwiedzić... proszę o informację, i serdecznie pozdrawiam. I muszę przyznać, że wydajesz się bardzo sympatyczna i taka "normalna" w sensie nie gwiazdorska (co jest komplementem):) Ania

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć Aniu,
   Nie wiem, czy Pani dr dysponuje takim sprzętem podczas prywatnej praktyki lekarskiej, ale przyjmuje pacjentek i również w Luksmedzie i chyba gdzieś jeszcze. Polecam skontaktować się w Nią (najlepiej dzwonić w czw. po 15, kiedy ma czas dla prywatnych pacjentek) i o to zapytać. Tutaj jest kontakt do Pani dr http://www.doz.pl/lekarze/l49400-Indywidualna_Praktyka_Lekarska_Ginekolog_Izabela_Gasinska-Drozdowska
   (adres się zmienił, ale tel. aktualny) Mam nadzieję, że się uda zrobić badanie w dobrej cenie i że wyniki też będą dobre! Pozdrawiam z Wro i dziękuję za miły wpis! :)

   Usuń
 2. Również uczestniczyłam w tej cudownej akcji.. Jak dobrze, że mówimy o tym częściej i głośniej :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dbajcie o siebie drogie Panie. Koniecznie!

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak jesteśmy świadome, to możemy działać. Jeśli nie wiemy jak, to nic nie zrobimy. Bardzo popieram takie akcje.

  OdpowiedzUsuń